Ετήσιο πρόγραμμα

ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ 2019

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Κυριακή 13
Μαίναλο, Ν. Αρκαδίας.
Καταφύγιο – Οστρακίνα (1981 μ) – Λεβίδι.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 4 – 5
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224,
Καλογερόπουλος Θεόδωρος 6974399889
 
Σάββατο 19  – Κυριακή 20
Ζήρεια, Σημείο (2374 μ), Ν. Κορινθίας.
Νυχτερινή ανάβαση πλησίον πανσελήνου.
Διανυκτέρευση στο καταφύγιο.
Ορειβατική: Β.Δ.: Γ , Ω.Π. : 6
Κυριακή 20
Οροπέδιο Ζήρειας – Καταφύγιο – Σημείο.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Ντρούδης Νίκος 6944645278,
Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379
 
Κυριακή 27
Κοπή Πίτας 2019,
Κεφαλάρι, Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 4
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

Σάββατο 2 – Κυριακή 3
Ταΰγετος (2407 μ), Ν. Μεσσηνίας και Λακωνίας.
Χειμερινή ανάβαση. Β.Δ.: Β – Γ , Ω.Π. : 7 – 8
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καλογερόπουλος Θεόδωρος 6974399889
 
Κυριακή 10
Διάσελο Κανδήλας – Σκίαθις – Αλέα,
Ν. Αργολίδας και Αρκαδίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνος εξόρμησης: Ντρούδης Νίκος 6944645278
 
Κυριακή 17
Χελμός (2355 μ), Ν. Αχαΐας.
Χειμερινή ανάβαση. Β.Δ.: Β – Γ , Ω.Π. : 7
Υπεύθυνος εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224
 
Κυριακή 24
Γεράνεια όρη – Λίμνη Βουλιαγμένης, Ν. Κορινθίας.
Παιδική και πεζοπορική. Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 3 – 4
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Τόμπρου Δέσποινα 6937204653,
Σπύρου Παναγιώτης 6947897811

ΜΑΡΤΙΟΣ

Αποκριές 2019,
Παρασκευή 8 – Δευτέρα 11
Λίμνη Πλαστήρα, Ν. Καρδίτσας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7   
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5
Αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224
 
Κυριακή 17
Μυκήνες – Στεφάνι, Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Συντήρηση μονοπατιού.
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Τσελεκίδη Δήμητρα 6976637226,
Ντρούδης Νίκος 6944645278
 
Κυριακή 24
3ος Ορεινός Ημιμαραθώνιος 22 χλμ << Μυκήνες – Τενέα >>
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Δ.Σ.
 
Κυριακή 31
Πάρνωνας, Ν. Αρκαδίας και Λακωνίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7   
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Γεώργας Χρήστος 6973234718,
Αρναουτοπούλου Μαρίνα 6944140896

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Κυριακή 7
Ακροκόρινθος.
Παιδική πεζοπορική εξόρμηση. Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 3 – 4
Υπεύθυνος εξόρμησης: Παναγουλόπουλος Θεόδωρος 6985916716
 
Κυριακή 14
Χαράδρα Φλαμπουρίτσας – Παράγκα (2033 μ), Ν. Κορινθίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7 – 8
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379
 
Σάββατο 20  – Κυριακή 21
Παρνασσός.
Κωρύκειο Άντρο – Δελφοί,
Λιάκουρα (2457 μ) – Χαράδρα Βελίτσας – Τιθορέα.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 4
Υπεύθυνες εξόρμησης: Μπολέτη Βασιλική 6973686870,
Φουριώτη Μάγια-Μαρία 6972838789

ΜΑΪΟΣ

Κυριακή 5
Λίμνη Δόξα, Ν. Κορινθίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 4
και Παιδική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 3
Υπεύθυνες εξόρμησης: Τσελεκίδη Δήμητρα 6976637226,
Χατζηγεωργίου Μαρία 6940839160
 
Πέμπτη 9 – Παρασκευή 17
8ήμερη εξόρμηση στην Τενερίφη.
Ανάβαση στο όρος Teide (3718 μ)
και πεζοπορικές διαδρομές.
Υπεύθυνη εξόρμησης: Φουριώτη Μάγια-Μαρία 6972838789
 
Κυριακή 12
Πανελλήνιο κατέβασμα Βουραϊκού Αχαΐας 2019.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνος εξόρμησης: Παναγουλόπουλος Θεόδωρος 6985916716
 
Σάββατο 25
Κεχριές, Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνη εξόρμησης: Τσελεκίδη Δήμητρα 6976637226

ΙΟΥΝΙΟΣ

Σαββάτο 1 – Κυριακή 2
Όρη Βάλτου – Χαλκιόπουλο, Ν. Αιτωλοακαρνανίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 4
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379
 
Κυριακή 9
Φαράγγι Φόλου, Ν. Ηλείας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Ποδηλατική.
Υπεύθυνη εξόρμησης: Τσιπά Μίνα 6944909782
 
Τετραήμερο Αγίου Πνεύματος,
Παρασκευή 14 – Δευτέρα 17
Χαλίκι, Λάκμος (2294 μ) – Βερλίγκα, Ν. Τρικάλων.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β – Γ , Ω.Π. : 7 – 8
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Μιχαηλίδης Κωνσταντίνος 6972548965
 
Κυριακή 30
Φαράγγι Σκα Ναυπακτίας, Ν. Αιτωλοακαρνανίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α+ , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνη εξόρμησης: Τσιπά Μίνα 6944909782

ΙΟΥΛΙΟΣ

Παρασκευή 5 –  Κυριακή 7
Εθνικό Πάρκο Βόρειας Πίνδου – Βάλια
Κάλντα, Ν. Ιωαννίνων και Γρεβενών.
Βοβούσα – Αυγό (2177 μ).
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5  
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Κουνελάκης Γιάννης 6984454116,
Μιχαηλίδης Κωνσταντίνος 6972548965
 
Κυριακή 14
Canyoning – Κατάβαση φαραγγιού με ειδικό εξοπλισμό.
Υπεύθυνη εξόρμησης: Μπολέτη Βασιλική 6973686870
 
Παρασκευή 19 – Κυριακή 21
79η Πανελλήνια Ορειβατική Συγκέντρωση.
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Δ.Σ.
 
Κυριακή 28
Canyoning – Κατάβαση φαραγγιού με ειδικό εξοπλισμό.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Λάσκας Νίκος 6942414615

ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ

Σάββατο 3 – Σάββατο 10
Βουλγαρία.
Όρος Ρίλα – 7 λίμνες – Μουσαλά (2925 μ),
Όρη Πιρίν – Βίχρεν (2914 μ).
Ορειβατικές και πεζοπορικές διαδρομές.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Κουνελάκης Γιάννης 6984454116
 
Σάββατο 24 – Κυριακή 25
Συντήρηση καταφυγίου Β΄ Ζήρειας, Ν. Κορινθίας.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

Κυριακή 1
Σφακτηρία – Γιάλοβα – Παλιόκαστρο – Βοϊδοκοιλιά, Ν. Μεσσηνίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνος εξόρμησης: Κουνελάκης Γιάννης 6984454116
 
Πέμπτη 5 – Δευτέρα 9
Σχοινούσα – Ηράκλεια – Μικρά Κουφονήσια, Ν. Κυκλάδων.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνη εξόρμησης: Φουριώτη Μάγια-Μαρία 6972838789
 
Σάββατο 7 – Κυριακή 8
Ποδηλατική διάσχιση.
Κλιμέντι – Μπούζι – Τρίκαλα, Ν. Κορινθίας.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Σπύρου Παναγιώτης 6947897811
 
Κυριακή 15
Ποταμός Λούσιος,
Στεμνίτσα – Μ. Προδρόμου – Μ. Φιλοσόφου, Ν. Αρκαδίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5 – 6
Rafting.
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Μπολέτη Βασιλική 6973686870,
Παναγουλόπουλος Θεόδωρος 6985916716
 
Παρασκευή 20 –  Κυριακή 22
Παξοί – Αντίπαξοι, Επτάνησα.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α ,  Ω.Π. : 5
Αναχώρηση Παρασκευή απόγευμα.
Υπεύθυνες εξόρμησης: Τσελεκίδη Δήμητρα 6976637226,
Χατζηγεωργίου Μαρία 6940839160
 
Κυριακή 29
Αστράς (1565 μ) – Τριπόταμα, Ν. Ηλείας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Παναγουλόπουλος Θεόδωρος 6985916716,
Ντρούδης Αντώνης 6946555117

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Σάββατο 5 – Κυριακή 6
Συβίστα – Μαδερό (2120 μ) – Νησί (2042 μ) – Ντουρντουβάνα (2109 μ), Ν. Κορινθίας.
Ορειβατική Διάσχιση: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7
Διανυκτέρευση σε αντίσκηνα.
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραγεώργος Χριστόφορος 6948002379
 
Κυριακή 13
Βόρειος Ταΰγετος, Ν. Λακωνίας.
Πυργάκι (1732 μ).
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνος εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224
 
Σάββατο 26 – Δευτέρα 28
Πιέρια Όρη, Ν. Πιερίας και Ημαθίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 6 – 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνος εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

Κυριακή 3
Αγγελόκαστρο – Τραπεζώνα (1137 μ), Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5
Ποδηλατική.
Υπεύθυνοι εξόρμησης: Ντρούδης Νίκος 6944645278,
Σπύρου Παναγιώτης 6947897811
 
Κυριακή 17
Ζήρεια,
Στενό – Οροπέδιο Σκαφιδιάς, Ν. Κορινθίας.
Ορειβατική: Β.Δ.: Β , Ω.Π. : 7
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καλογερόπουλος Θεόδωρος 6974399889

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Κυριακή 1
Όρος Γαβριάς (1208 μ), Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική: Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καραχοντζίτης Νίκος 6974407756
 
Κυριακή 8
Στολισμός Χριστουγεννιάτικου δέντρου.
Τρίκαλα, Βαρνεβό – Χιονοδρομικό κέντρο, Ν. Κορινθίας.
Πεζοπορική:  Β.Δ.: Α , Ω.Π. : 4
Υπεύθυνος εξόρμησης: Καλογερόπουλος Θεόδωρος 6974399889
 
ΚΥΡΙΑΚΗ 15
Καλάβρυτα, Μέγα Σπήλαιο – Λίμνη Τσιβλού, Ν. Αχαΐας.
Πεζοπορική:  Β.Δ.: Α – Β , Ω.Π. : 5 – 6
Υπεύθυνος εξόρμησης: Πολλάλης Κωνσταντίνος 6947700224
 

Πρόγραμμα Εξορμήσεων 2018

Ιανουάριος 2018

 

  7           Αρτεμίσιο – Νεστάνη   (Ντρούδης Νίκος)

 

14           Κοπή Πίτας στο Στεφάνι Κορινθίας

 

20-21     Δίρφη  (Πολλάλης Κων/νος)

 

28           Γεράνεια σε καινούργιο μονοπάτι (Βέργος Παρασκευάς)    

                 – μαζί με το σύλλογο Λουτρακίου   

 

 

Φεβρουάριος 2018

 

3-4          Διήμερο με νυχτερινή Ανάβαση στη Ζήρεια  (Ανδριανοπούλου Χαρά)

 

             Ημερήσια στη Ζήρεια  

 

11            Αϊ-Γιάννης – Σοφικό μέσω Φουρνιάς

  • Πεζοπορική: Παναγουλόπουλος Θεόδωρος
  • Ποδηλατική: Σπύρου Παναγιώτης

 

16-18       Απόκριες στη Μονεμβασιά (Αρναουτοπούλου Μαρίνα)

 

 

 Μάρτιος 2018

 

4             Άρμα Πάρνηθας   (Ντρούδης)

 

11           Ντουρντουβάνα   (Τόμπρου)

 

18           Ορεινός Αγώνας    2ος Ορεινός Ημιμαραθώνιος Μυκήνες-Τενέα    

                                                  (ANCIENT MYCENAEAN TRAIL RUN 2018)

 

25           Κτενιάς             (Παναγουλόπουλος)

 

31 Μαρτίου με 1 Απριλίου    Διάσχιση Ζήρειας - από Κεφαλάρι

                                                 (Ντρούδης – Καραγεώργος)

 

 Απρίλιος 2018

 

9 -14       Άγιο Όρος  (Γιάγκος Κων/νος)

 

15           Αρχαία Κόρινθος: Βρύση Χατζή Μουσταφά – Ακροκόρινθος (Τσελεκίδη Δήμητρα)

 

22            Σωτηριάνικα – Μπίλιοβο           (Τσιπά Μίνα)

 

28-30 Απριλίου ως 1 Μαΐου Γραμμένη Οξιά - Βαρδούσια – Αρτοτίνα

                                                                   (Πολλάλης Κων/νος)

 

 

 Μάιος 2018

 

6            Οροπέδιο Ζήρειας Μάνα – Πηγές Σύθα

  • Πεζοπορική: Μενούνος Περικλής
  • Ποδηλατική: Σπύρου Παναγιώτης

 

13           Βουραϊκός: Πεζοπορική και Παιδική (Χατζηγεωργίου Μαρία)

 

20           Βριλήσσια (Τσελεκίδη Δήμητρα)

 

25-27     Αγίου Πνεύματος: Άνδρος (Αρναουτοπούλου Μαρίνα)

 

Ιούνιος 2018

 

10           Ταρσός: Ζαχαριάς (Ντρούδης Νίκος)

 

16 – 17   Διάσχιση Ερυμάνθου: Ωλενός – Προφήτης Ηλίας – Καλέντζι (Μενούνος Περικλής)

 

24           Φαράγγι Κενταύρων (Τσιπά Μίνα)

 

Ιούλιος 2018

 

            Ναύπακτος: Φαράγγι Σκα (Τσιπά Μίνα)

 

13 – 15   Όλυμπος (Μενούνος Περικλής)

 

22           78η Πανελλήνια Ορειβατική Συγκέντρωση

 

29           Canyoning: Διάσχιση Φαραγγιού με ειδικό Εξοπλισμό! (Ανδριανοπούλου Χαρά)

 

 

Αύγουστος 2018

 

1 – 5       Βουλγαρία (Κουνελάκης Γιάννης)

 

25 – 26   Ταΰγετος: Διήμερο με νυχτερινή ανάβαση (Παναγουλόπουλος Θεόδωρος)

 

29 Αυγούστου – 2 Σεπτεμβρίου Σκύρος (Βέργος Παρασκευάς)

 

 

Σεπτέμβριος 2018

 

9             Ύδατα Στυγός (Παναγουλόπουλος Θεόδωρος)

 

16           Ακρωτήριο Μαλέα

 

23           Λακωνία: Φαράγγι του Σμήνους (Καλογερόπουλος Θεόδωρος)

 

30           Καλλιφώνιο (Μενούνος Περικλής)

 

 

Οκτώβριος 2018

 

7             Σπέτσες: Πεζοπορική και Ποδηλατική (Καλογερόπουλος Θεόδωρος)

 

14           Γεράνεια Όρη: Παιδική (Ντρούδης Νίκος)

 

12 – 14   Δήλος (Φουριώτη Μάγια)

 

27 – 28   Γκιώνα (Πολλάλης Κων/νος)

 

 

Νοέμβριος 2018

 

4            Ασπρόκαμπος: Όρος Γαβριά

  • Πεζοπορική: Καραχοντζίτης Νίκος
  • Ποδηλατική: Σπύρου Παναγιώτης

 

11         Νυμφασία – Μαγούλιανα – Βαλτεσινίκο (Παναγουλόπουλος Θεόδωρος)

 

25         Μαύρο Όρος (Ντρούδης Νίκος  - Καραγεώργος Χριστόφορος)

 

 

Δεκέμβριος 2018

 

2            Άνω Τρίκαλα – Καρυά (Καραγεώργος Χριστόφορος)

 

9            Κεφαλάρι – Φρύγανη – Κλημέντι – Καίσαρι (Καραγεώργος Χριστόφορος)     

 

16          Στολισμός Χριστουγεννιάτικου Δέντρου

 

23          Γεράνεια Όρη: Από Αγίους Θεοδώρους (Αρναουτοπούλου Μαρίνα)

Ημερολόγιο

Banner Εντελβαις
Banner Kavouras
Banner Ιωάννα Νακοπούλου
Banner Tsolakos
Banner Freeride Bikes
Banner Καραβίδας Travel
Banner Φουριώτη
Banner Καλαμακι
Banner οικονομου μ
Banner Βαμβακάρης
banner-all-creations
banner-arxontiko
banner-alfiton